Het boek 'Dutch New Worlds' van Christian Salewski onderzoekt hoe scenariodenken de Nederlandse stedenbouw en ruimtelijke ordening tussen 1970 en 2000 veranderde.
Van ambitieuze toekomstbeelden tot ontwerpend onderzoek laat het zien hoe planners en ontwerpers mogelijke toekomsten verbeeldden, waar hun plannen vastliepen en welke lessen daaruit te trekken zijn.
Hoe ontwerp je voor een toekomst die je niet kunt voorspellen? In 'Dutch New Worlds. Scenario’s in de stedenbouw en ruimtelijke ordening in Nederland, 1970–2000' onderzoekt architect en stedenbouwkundige Christian Salewski de ontwikkeling van het scenariodenken in Nederland.
Vanaf de late jaren zestig gebruikten planners en ontwerpers scenario’s om mogelijke ruimtelijke ontwikkelingen te verkennen. In de jaren tachtig en negentig groeiden deze uit tot ambitieuze toekomstbeelden voor Nederland als geheel. Ze brachten nieuwe ideeën en spectaculaire verbeeldingen voort, maar de stap naar uitvoering bleek vaak moeilijk.
Salewski analyseert hoe deze manier van denken de stedenbouw en ruimtelijke ordening beïnvloedde en waarom grootschalige scenarioprojecten hun ambities dikwijls niet waarmaakten. Tegelijkertijd onderzoekt hij de waarde van scenario’s als hulpmiddel voor doelgericht en transparant ontwerpend onderzoek.
Het boek biedt een kritische geschiedenis van toekomstdenken in de Nederlandse planning, met lessen voor stedenbouwkundigen, ontwerpers en beleidsmakers die werken aan de ontwikkeling van steden en regio’s.|
Nederlandstalige editie.