In 'Refuge. Five Cities Portfolio' brengt fotograaf Bas Princen Istanbul, Beirut, Amman, Cairo en Dubai samen tot één denkbeeldig stedelijk landschap.
Zijn zorgvuldig geconstrueerde beelden onderzoeken de snelle transformatie van deze steden en bewegen tussen architectuuronderzoek en visuele poëzie. De publicatie werd gemaakt in opdracht van de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam 2009.
In 'Refuge. Five Cities Portfolio' onderzoekt fotograaf Bas Princen de stedelijke transformatie van Istanbul, Beirut, Amman, Cairo en Dubai. In plaats van vijf afzonderlijke stadsportretten te maken, brengt hij de steden fotografisch samen tot één denkbeeldig stedelijk landschap.
De zorgvuldig geconstrueerde beelden tonen onverwachte plekken buiten de bekende stadsbeelden en toeristische clichés. Architectuur, infrastructuur, braakliggende terreinen en andere door mensen gevormde landschappen worden onderdeel van een visueel onderzoek naar de manier waarop deze snel veranderende steden worden gebruikt en bewoond.
Refuge ontstond binnen het onderzoeksprogramma rond de 4de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam (IABR) in 2009, met als thema Open City: Designing Coexistence. Princen onderzocht er het begrip ‘refuge’: plekken en ruimtelijke praktijken van terugtrekking en afzondering, variërend van extreme armoede tot grote rijkdom.
De publicatie werd ontwikkeld in samenwerking met onderzoekers uit de vijf steden en in opdracht van curatoren Philipp Misselwitz en Can Altay. Zij schreven ook de introductie. Princens beelden functioneren tegelijkertijd als architectonisch en stedelijk onderzoek en als autonome fotografie.